Uroczystość Zaśnięcia i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny obchodzono już w V w. W Polsce znane jest przede wszystkim jako święto Matki Boskiej Zielnej. Według uznanej przez Kościół legendy NMP nie umarła, jak wszyscy ludzie, lecz po swym długim, ziemskim życiu zapadła w głęboki sen, a Jej dusza i święte, niepokalane, wolne od grzechu ciało zostały na skrzydłach aniołów zaniesione do nieba. W polskiej i europejskiej tradycji ludowej, Matka Boska, patronka dnia 15 sierpnia, czczona jest jako patronka Ziemi będącej w najbujniejszym rozkwicie, patronka ziół, kwiatów, owoców i zbóż. Dlatego właśnie nazywana bywa Zielną (w Polsce), Korzenną (w Czechach), Kwietną (w Niemczech - w Bawarii i Nadrenii), Żytnią (w Estonii). We wszystkich tych krajach, w dniu sierpniowego święta, składa się w ofierze Matce Bożej płody ziemi: zioła, kwiaty, zboża, warzywa i owoce. Bukiety - wiązanki, które w polskich kościołach święci się na Matkę Boską Zielną. Układano je niegdyś z bylicy, macierzanki, mięty, piołunu, chabrów, kopytnika i krwawnika. Do bukietu wkładano także kłosy zbóż, len, makówki, konopie, różne warzywa i owoce: marchew, nabity na patyk ziemniak lub jabłko, gałązkę z późnymi wiśniami, gałązki leszczynowe z orzechami - to, co urodziła ziemia i co ważne było dla ludzkiego bytu. Wierzono, że poświęcony w kościele bukiet nabiera niezwykłych właściwości, przede wszystkim leczniczych. Przechowywano go pieczołowicie, najczęściej za świętym obrazem. Zioła z bukietu dodawano do różnego rodzaju domowych herbat i wywarów stosowanych w leczeniu ludzi oraz zwierząt gospodarskich. Okadzano nimi izbę i obejście dla ochrony przed burzą, pożarem i epidemią groźnych chorób zakaźnych (nazywanych niegdyś zarazą lub morowym powietrzem). Z niezwykłych uroczystości związanych ze świętem Wniebowzięcia słyną Sanktuaria Maryjne - w Kalwarii Pacławskiej oraz Zebrzydowskiej. Odbywają się tam Dróżki oraz wielkie widowisko religijne, będące inscenizacją Zaśnięcia i Wniebowzięcia NMP. Wpierw trwa czuwanie modlitewne przy figurze, a potem W procesji niesie się spoczywającą w trumnie figurę Matki Boskiej, którą na zakończenie uroczystości podnosi się i pokazuje wiernym. W obrzędzie tym licznie uczestniczą pielgrzymi. W naszej parafii przeżywając Uroczystość MB Zielnej przez Jej przyczynę polecaliśmy wszystkie rodziny naszej miejscowości  prosząc o opiekę tej, którą sam Bóg wybrał na Matkę swojego Syna.

Bielsko - Biała Straconka 15.08.2014r.                                                                                                                               ks. RJ.

do aktualności                                                                                                                                                                             foto: Michał Madej