ZAĆMIENIE SŁOŃCA WIDZIANE ZE STRACONKI

 

We wtorek 4 stycznia w godzinach porannych nastąpiło częściowe zaćmienie Słońca. Zjawisko było widoczne w Europie, północnej Afryce i zachodniej Azji. Maksymalna faza zaćmienia była widoczna w północnej Szwecji - tarcza słoneczna zakryta była w 85 procentach. Podobne zjawisko mogli zobaczyć obserwatorzy w Polsce - ponad 80 proc. tarczy zostało przysłonięte. Zaćmienie Słońca ma miejsce wtedy, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia ustawią się w jednej linii. Srebrny Glob jest wtedy w stanie przysłonić tarczę naszej dziennej gwiazdy. Ponieważ orbita Księżyca jest nachylona do orbity okołosłonecznej Ziemi pod kątem pięciu stopni, zaćmienia zdarzają się tylko wtedy, gdy Księżyc znajduje się blisko któregoś z węzłów swojej orbity czyli miejsc, w których przecinają się orbity naszego naturalnego satelity i Ziemi.

Poniższe zdjęcia wykonano w Straconce 04.01.2011r. pomiędzy godziną 9.20 a 10.00 rano. Słońce w tym czasie znajduje się nad Magurką.

 

Bielsko – Biała Straconka 04.01.2011r.                                                                               ks.RJ.

do aktualności