UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA MATKI NAJŚWIĘTSZEJ

 

Uroczystość Wniebowzięcia NMP w Polsce zwane również świętem Matki Bożej Zielnej jest najstarszym świętem maryjnym obchodzonym od początku przyjęcia chrześcijaństwa w Polsce tj. od końca X wieku. Zwyczaj ten wywodzi się ze starochrześcijańskiej tradycji, według której  Apostołowie po Wniebowzięciu Matki Bożej, nie znaleźli w grobie Jej ciała, a jedynie zioła i kwiaty. Stąd zrodził się zwyczaj przynoszenia do poświęcenia ziół, zbóż, owoców i kwiatów, które potem przechowywane w naszych domach, mają chronić nas od chorób i nieszczęść przywołując opiekę Najświętszej Maryi Panny. Starajmy się kultywować ten piękny starochrześcijański zwyczaj, wyrażając przez to naszą radość i wiarę w opiekę Matki Bożej Wniebowziętej nad naszą parafią w Straconce. Jak co roku dziękujemy w sposób szczególny p. Janinie Chorąży, która przez ponad czterdzieści lat troszczy się o piękny bukiet kwiatów i ziół poświęcany w tym dniu w naszej parafii. Dziękujemy wszystkim osobom, które wspomagają od lat to piękne dzieło i polecamy wszystkich opiece MB. Niepokalanej, do której zawierzenia zachęca nas św. Maksymilian Kolbe.

 

Bielsko – Biała Straconka 15.08.2011r.                                                                                ks. RJ.

 

do aktualności                                                                                                                foto: Paweł Then