NASZE SPOTKANIE Z URSZULĄ DUDZIAK                                                   

Urszula Dudziak w swojej młodości do czterech lat mieszkała z rodzicami w dzisiejszej dzielnicy Bielska Białej - Straconce, potem przeniosła się do Gubina, Zielonej Góry i Warszawy, gdzie doskonaliła warsztat i naukę. Interesowała się jazzem i w ogóle muzyką, wspomina, że do jej ulubionych wokalistów należała Ella Fitzgerald, śpiewała jazz jeszcze w liceum, a słuchała go jak większość z nas w tym okresie na falach rozgłośni "Głosu Ameryki". Śpiewała w zespole Krzysztofa Komedy tam poznała Michała Urbaniaka z którym w roku 1974 wyjechała do USA. W Stanach powstała ich słynna rewolucyjna płyta "Fusion", wspólnie z Urbaniakiem robili błyskotliwą karierę, ścieżki muzyczne do filmów, występy w musicalach, występowali z takimi gwiazdami jak: Chick Corea, Herbie Hancock, Bobby Mc Ferrin, Sting, Wyntonem i Branfordem Marsalisami, Florą Purim. Wielkie recenzje, sława, pieniądze, swoje miejsce Urszula Dudziak znalazła na trwałe w światowych encyklopediach muzycznych. Wydała około 50 płyt do najważniejszych można zaliczyć: "Newborn Light" (1972), "Atma" (1975), "Midnight Train" (1977), "Future Talk" (1979), " Magic Lady" (1990), "Malowany Ptak" (1997), "The Best of Urszula Dudziak" (2001). Przyjaźniła się i współpracowała ze znanym pisarzem, nieżyjącym już Jerzym Kosińskim, któremu poświęciła swoją płytę "Malowany Ptak". Urszula Dudziak osiadła na stałe w Nowym Jorku, kocha to miasto, mieszka z córkami Kasią i Miką w dużym własnym domu na Manhattanie, ma też dom w Szwecji i w Warszawie. Jak twierdzi jest obywatelką świata. Córki, 23-letnia Kasia studiuje w Nowym Jorku nauki humanistyczne, dwa lata młodsza Mika próbuje sił w wokalistyce pod okiem mamy. Urszula to niespokojny duch, prócz wychowania córek, koncertów, nagrań, znajduje czas na zajęcia w konserwatorium, gdzie prowadzi kursy mistrzowskie między innymi w Lucernie. Ostatnio coraz częściej koncertuje z Michałem Urbaniakiem, ich koncert na którym byłem w Warszawie 18 grudnia 2001r., to była wielka uczta dla miłośników, jazzu i talentu zarówno Urszuli Dudziak jak i Michała Urbaniaka, są niedoścignioną klasą, żywą legendą. Moim marzeniem jest żeby Urszula Dudziak, przyjechała kiedyś do Straconki, o której często śpiewa i żeby wystąpiła w Bielsku Białej! Posługiwanie się własnym głosem jako instrumentem, było czynione także przez legendarny polski zespół Novi Singers, znany szeroko za granicą, śmiałe próby czyniła też Krystyna Prońko, jedyną mistrzynią jest niedościgniona - Urszula Dudziak!

                                                                                                        Edward Poskier                                                              

Można powiedzieć, że marzenia autora powyższego tekstu spełniły się właśnie dziś 02 września 2009r. kiedy na zaproszenie Rady Osiedla w Bielsku Białej Straconce p. Urszula Dudziak, nasza rodaczka, odwiedziła krainę swojego wczesnego dzieciństwa. Prawie w samo południe odbyło się wspaniałe spotkanie w samym centrum naszej miejscowości, w którym uczestniczyła najbliższa rodzina znanej piosenkarki oraz zaproszeni goście. Przedstawiciele Rady Osiedla p. Wiesława Miller, p. Czesławą Burczak Pszczelińska, p. Szczepan Wojtasik przywitali naszego Gościa tradycyjnym chlebem i solą na parkingu przed znaną w naszym mieście Karczmą Straceńską wręczając liczne pamiątki naszej miejscowości. Były wśród nich przepiękna monografia Straconki autorstwa -  Jerzego Polaka i Mieczysława Tomiczka opisująca historię tego pięknego miejsca nieopodal Bielska – Białej. W poczet przywitania wpisali się również ks. proboszcz Kazimierz Malaga wręczając piosenkarce wraz z p. Adamem Wykrętem – posłem na Sejm RP – książkową  historię pomocy  darów i leków  Francuzów dla Polaków. Dalej wśród gości nie zabrakło p. Pawła Golca znanego nam ze słynnej „Golec Orkiestra”, który przed kilku laty razem z p. Urszulą witał nowe tysiąclecie w Warszawie. Spotkanie uświetnili również przedstawiciele OSP Straconka oraz znani działacze i mieszkańcy naszej  miejscowości jak p. Jan Procner – organista i kronikarz wydarzeń w Straconce, pp Genowefa Dudek, Aniela Dobija, Irena Małagowska, Aniela Gawęda, Urszula Kubica, Janina Chorąży i wielu innych, których nie sposób wymienić z imienia i nazwiska. KARCZMA W STARCONCE podjęła nas wszystkich specjałami własnego wyrobu, za co składamy Jej serdeczne podziękowania.

Bielsko – Biała Straconka 02.09.2009r.                                                                                     ks. Rafał Jończy

PAPAYA - Urszula Dudziak

do aktualności                                                                       

 

Kliknij zdjęcie, aby powiększyć widok.